Jak vybrat rtěnku: Zjistěte, jak najít pro sebe tu nejideálnější

Správně zvolená rtěnka má tu moc vyladit vzhled k dokonalosti. Přemění vás ve hvězdu večera a na pracovní schůzce dodá sebevědomí. A pokud nestíháte, stačí přejet rty a rázem máte šmrnc. Jak se ale v tom množství barev a typů zorientovat?

Vybrat si padnoucí tón rtěnky, zvláště u výrazné červené, vyžaduje spoustu praxe a pokusů-omylů. Proto jsme připravili následující článek, který vám pomůže se běžných chyb vyvarovat.

Kam budete rtěnku nosit

Jiná rtěnka se hodí do kanceláře a jiná na ples. Při nákupu tedy nehledejte rtěnku pro všechny příležitosti, ale raději si pořiďte jednu na večerní a jednu na denní nošení. Večer se nemusíte bát sytých barev a přes den vám bude slušet rtěnka o jeden odstín světlejší nebo tmavší než je přirozený tón vaší pleti.

Exkurz do barevné typologie

Jste jarní, letní, podzimní nebo zimní typ? Pokud krčíte čelo a nevíte, následující řádky vám pomůžou.

  • Jarní typ: světlá pleť, vlasy blonďaté až zlaté, oči modré nebo hnědé, rty načervenalé, podtón pleti žlutý až oranžový
  • Letní typ: olivová pleť, vlasy blonďaté či tmavé až černé, oči hnědé, šedé nebo tmavě modré, rty světlé, podtón pleti modrý a zelený
  • Podzimní typ: broskvová či zlatá pleť, vlasy hnědé nebo zrzavé, oči tmavě hnědé i zelené, rty s oranžovým nádechem, teplý podtón pleti, pihy
  • Zimní typ: bílá pleť, hnědé nebo černé vlasy, oči modré i hnědé, rty s namodralým odstínem, namodralý podtón pleti

Každému typu pleti sluší odlišná barva rtěnky. Na jarních typech vypadá dobře nejen oranžová, ale také béžová, medová a odstíny světle hnědé. Letní typy si mohou hrát s chladnými odstíny růžové a fialové. S podzimními typy si rozumí teplé odstíny béžové a také zemité barvy, jako například bronzová. Krásu zimního typu pak podtrhne jemný růžový tón i tmavší béžová. Všem typům sluší červená, jen je třeba ji sladit s podtónem pleti.

Padesát odstínů červené

Na první pohled se všechny odstíny zdají podobné, pak ale zjistíte, že existuje studená a teplá červená. Světlejší pleti sluší zpravidla studené tóny, a tmavší typy by měly volit odstíny teplejší.

Jako první sáhněte po klasice

Podobně jako malé černé patří i červená rtěnka do základní výbavy každé ženy. Odstín nejlépe odhadnete, když nanesete vzorek na předloktí. Jakmile naleznete tu pravou, další rtěnky porovnávejte s ní. Pokud vedle sebe odstíny nevypadají dobře, pravděpodobně vám nebude sedět ani nová rtěnka.

Rtěnky

Kromě odstínu pokožky zohledněte také barvu zubů: výrazná rtěnka podtrhne perfektní úsměv i poukáže na jeho nedostatky. Pokud váš chrup není čistě bílý, vyhněte se odstínům oranžové, které žlutou barvu zvýrazní.

Zorientujte se v typech rtěnek

Rtěnky se liší nejen barvou, ale také leskem a tím, jak dlouho vydrží. S jakými typy se setkáte nejčastěji?

Matné rtěnky

Matné rtěnky se hodí na denní nošení, jejich hlavní výhodou je dlouhá výdrž. Očekávejte spolehlivou rtěnku, která se příliš neblyští.

Krémové rtěnky

Po krémové rtěnce sáhněte, pokud vás trápí suché rty. Díky obsahu vosku zůstanou rty vláčné a dokonalé na pohled.

Pearl rtěnky

Rtěnky s příměsí perel odrážejí světlo, lesknou se a působí výrazně. Jedná se o správnou volbu, pokud chcete zaujmout.

Trik vizážistů na závěr

Výběr správné rtěnky bohužel není otázkou tří minut. Odměnou je však perfektní vzhled a zvýšené sebevědomí. Pokud chcete, aby vám rtěnka vydržela co nejdéle, obtiskněte první vrstvu do ubrousku a rty přepudrujte. Poté naneste vrstvu druhou a dokonalý úsměv je na světě. Jak si rtěnky vybíráte vy?

Jak je pro vás článek užitečný?

Klikněte na hvězdu.

Průměr hlasování / 5. Počet hlasujících